Angina

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Lato sprzyja wielu infekcjom, w tym infekcjom gardła. Rozgrzani wchodzimy do zimnej wody albo wychłodzonego korytarza i już bakterie mają świetne warunki do rozwoju. Jedną z takich chorób jest angina – zakaźna choroba, która wywołują paciorkowce lub gronkowce.

W naszej jamie ustnej mieszkają drobnoustroje (paciorkowce), które w zwykłych warunkach żyją sobie bez wpływu na nasze zdrowie, ponieważ powstrzymuje je skutecznie nasz układ immunologiczny. Jednak przy osłabieniu organizmu, np. jego wyziębieniu lub „zawianiu”, mają możliwość szybkiego i skutecznego rozwoju, co kończy się leżeniem w łóżku. Innym sposobem rozchorowania się jest oczywiście zarażenie się drogą kropelkową, co jest niezwykle proste – wystarczy podnieść do ucha słuchawkę telefonu, z której korzystał chory, albo zwyczajnie dotknąć ust czy nosa własnymi, brudnymi rękami, które są istną fortecą dla bakterii.

Angina, czyli inaczej zapalenie migdałków podniebnych, łatwiej rozwija się u osób osłabionych, przemęczonych zarówno fizycznie, jak i psychicznie, przy złym odżywianiu. Bardzo często na anginę chorujemy na urlopie – przepracowani wpadamy w wakacyjny wir: upał, zimna woda, leżenie plackiem na słońcu, co powoduje, że bakterie łatwo mogą nas zaatakować.

Objawy:

Choroba rozwija się bardzo krótko, „napada” praktycznie bez ostrzeżenia i zaczyna się od razu od gorączki. Najczęściej objawia się wysoką gorączką (około 39 stopni), białym nalotem na migdałkach, bólem gardła często promieniującym do uszu, trudnościami z przełykaniem, brakiem apetytu, apatią, powiększeniem i przekrwieniem migdałków, nieprzyjemnym „anginowym” zapachem z ust.

Leczenie:

Aby wyleczyć anginę konieczne są niestety antybiotyki (penicylina lub amoksycylina przy wykluczeniu dającej podobne objawy mononukleozy) i leki zmniejszające gorączkę. Należy też dużo pic, ponieważ wysoka gorączka odwadnia organizm, a dieta powinna być łatwa do przełykania (ciepłe zupy, kisiel, budyń). Warto też skorzystać z leków odkażających jamę ustną. Chory bezwzględnie powinien przeleżeć kilka dni w łóżku.

Polecamy  Jak usunąć blizny po trądziku?

Odpowiednio leczona angina pozwala na całkowite pozbycie się choroby, ale jeśli pozwoli się na jej „przechodzenie” lub niedoleczenie, mogą pojawić się różne powikłania takie jak zapalenie zatok, zapalenie mięśnia sercowego, gorączka reumatyczna, kłębkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów czy ropień okołomigdałkowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*