Zdrowie i Ty

Badanie na choroby przenoszone

Badanie

Rodzaj badania zależny jest od tego na obecność jakiej choroby się badasz. Nie ma jednego testu na wszystkie choroby. Badanie nie jest ani bolesne ani skomplikowane. Najpierw sprawdzana jest skóra narządów płciowych by stwierdzić czy nie ma na niej infekcji. U chłopaków chcąc sprawdzić obecność lub nieobecność większości chorób można pobrać próbki moczu czy wymaz z cewki moczowej. U dziewczyn pobiera się je z szyjki macicy lub pochwy. Jeśli miały miejsce kontakty oralne warto pobrać wymaz z gardła.
Próbki moczu i krwi nie zawsze są pobierane. Próbki krwi pozwolą poznać wynik badania na obecność wirusa HIV, kiły i zapalenia wątroby typu B.

Badanie najlepiej przeprowadzić jest u wenerologa. Inne opcje to: ginekolog, urolog, dermatolog, specjalista chorób zaraźnych.

Termin badania
Wybierz termin gdy cokolwiek Cię zaniepokoi – odczuwasz pieczenie, swędzenie, drapanie narządów płciowych. Możesz odczuwać ból w czasie stosunków seksualnych, podczas oddawania moczu lub nacodzień. Nie możesz czekać aż Ci przejdzie, a nawet jeśli choroba zniknęła nie znaczy to wcale o Twoim powrocie do zdrowia czy wyleczeniu – choroba przeszła w stan uśpienia.

Na pewno musisz wybrać się do lekarza jeśli osoba, z którą współżyłeś przyzna się do choroby. Wówczas idź do lekarza nawet jeśli nic Ci nie dolega – choroba może przebiegać bezobjawowo. Jeśli okaże się, że jesteś zarażona/y koniecznie musisz poinformować o tym osoby, z którymi współżyłaś/eś. Badania jest także zalecane jeśli zmieniłeś partnera seksualnego. Osoby aktywne seksualnie powinny badać się raz do roku.

Nigdy nie lekceważ:
– Swędzenia, bólu narządów płciowych
– Zmian na narządach płciowych – wyprysków, krostek, owrzodzeń
– Wydzielin, których nie znasz – nowych upławów, ropnych płynów
– Częstego parcia na mocz czy bólu podczas oddawania moczu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *