Choroby tarczycy i zmiany skórne

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Choroba tarczycy to oczywiście o wiele poważniejsze problemy niż kiepska cera, jednak po pierwsze zmiany skórne mogą nam pomóc w diagnozowaniu choroby, a po drugie można je zwalczać niezależnie od właściwego leczenia.

Tarczyca reguluje tak wiele procesów w naszym organizmie, że kiedy coś z nią jest nie w porządku, odbije się to na wszystkich układach. Niedobór rozmaitych substancji czy nieprawidłowe krążenie mogą wywoływać rozmaite zmiany skórne, nieraz bardzo dokuczliwe.

Jak wszystkie zaburzenia endokrynologiczne, czyli związane z wydzielaniem hormonów, niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy może doprowadzić do zmian skórnych, innych przy niedoczynności, a innych przy nadczynności tarczycy.

Niedoczynność: przesuszenie, łuszczenie, obrzęki

Nawiązując do ogólnego samopoczucia chorych na niedoczynność tarczycy mówi się „zmęczonej” cerze. Tak naprawdę znaczy to, że skóra jest szorstka, sucha, zimna. Przesuszona skóra mocno swędzi i ma skłonność do złuszczania się na całym ciele. Zmianom tym towarzyszy skłonność do wypadania włosów.

Objawy takie są skutkiem produkcji zbyt małej ilości hormonów (np. po menopauzie czy andropauzie), ale mogą też być wynikiem niedoczynności tarczycy bądź skutkiem leczenia nadczynności tarczycy i przyjmowania niektórych leków.

Przy niedoczynności tarczycy może wystąpić również obrzęk limfatyczny, czyli obrzęk tkanek wywołany zastojem chłonki, prowadzący do przewlekłego stanu zapalnego. Tu mamy najczęściej do czynienia z obrzękiem śluzakowatym, wywołanym przez nagromadzenie w przestworach międzykomórkowych śluzowatej substancji, powodujące zgrubienie tkanki podskórnej i skóry. Często może pozostać niezauważony, bo niedoczynności tarczycy towarzyszy zazwyczaj znaczny wzrost masy ciała. W przeciwieństwie do obrzęków innego pochodzenia np. spowodowanych niewydolnością krążenia, po uciśnięciu palcem nie pozostawia zagłębienia.

Nadczynność: rumień i wypryski

Nadczynność tarczycy u wielu pacjentów wywołuje zmiany skórne: zaczerwienienie i wypryski, niektórzy sądzą, że to trądzik (może to być związane z dużą potliwością wywołaną przegrzaniem organizmu. Inną przyczyną są zaburzenia metabolizmu wynikające z nadmiaru hormonów tarczycy. Na przykład w przypadku choroby Gravesa-Basedowa (rodzaj nadczynności) zmiany skórne występują u około 5-10%, zlokalizowane są zaś chorych z przodu łydek. Najpierw są to maleńkie grudki, które z biegiem czasu łączą się ze sobą tworząc pojedynczy naciek wielkości około 20-tu centymetrów. Skóra staje się napięta, twarda, o brązowym zabarwieniu.

Polecamy  Bioretin - opinie, komentarze, cena, gdzie kupić, czy warto?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*