Co to jest wskaźnik BMI?


[Głosów:    Average: /5]

Nadwaga bardzo często jest utożsamiana z otyłością. Osobom, które nie potrafią rozróżnić jednego schorzenia od drugiego, bardzo często wydaje się, że jest to jedno i to samo, a mianowicie  nadmierne nagromadzenie w organizmie tkanki tłuszczowej.

Współczynnik Body Mass Index (w skrócie BMI) zapewnia nam w prosty sposób oceny stopnia nadwagi, otyłości bądź niedowagi badanej osoby. Badania wykazują, że osoby z właściwym współczynnikiem BMI żyją dłużej, a osoby z niewłaściwą jego wartością są bardziej narażone na wiele chorób.

W jaki sposób możemy wyliczyć swoje BMI?

Współczynnik BMI to nic innego jak iloczyn masy naszego ciała dzielony przez kwadrat naszego wzrostu. Możemy go więc policzyć w bardzo prosty sposób korzystając ze wzoru:

Prawidłowy wynik powinien się mieścić pomiędzy 20 a 25 z uwzględnieniem:

18,9-22,5 prawidłowy wynik dla kobiet,

22,5-25 prawidłowy wynik dla mężczyzn.

Poniżej prezentujemy tabelę wyników:

poniżej 18,9 – niedobór, ryzyko zachorowania na inne choroby
18,9-24,9 – wartość prawidłowa
25-29,9 – nadwaga, podwyższone ryzyko zachorowania
30-34,9 – otyłość I stopnia, ryzyko zachorowania znacznie podwyższone
35-39,9 – otyłość II stopnia, ryzyko wysokie
powyżej 40 – otyłość III stopnia, zagrożenie bardzo wysokie.

Im wyższa liczba wskaźnika BMI, tym większe ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, hiperlipidemia, zespół zaburzeń oddychania w czasie snu oraz niektóre nowotwory złośliwe takie jak rak piersi, rak trzonu macicy, czy rak jelita grubego.

Współczynnik BMI nie jest wiarygodny u:

– rosnących dzieci,

– kobiet w ciąży,

– sportowców,

– osób starszych, u których trudno dokonać rzetelnego pomiaru,

– u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową.

Określenie własnego współczynnika BMI pozwala nam samodzielnie określić czy znajdujemy się w grupie ryzyka wystąpienia niedowagi, nadwagi czy otyłości a także schorzeń z nimi związanych. Jeśli borykamy się z nadwagą warto wypróbować najpopularniejsze i równie skuteczne tabletki odchudzające UltraSlim.

Polecamy  Przyczyny