Formy i rodzaje HTZ

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Jak zgodnie twierdzą lekarze, jedną ze skuteczniejszych metod walki z objawami klimakterium (starzenia się, przekwitania) jest zastępcza terapia hormonalna. Ważne jest przy tym, by kobieta otrzymała właściwy jej rodzaj. W innym przypadku może zostać narażona na niektóre szkodliwe skutki stosowania terapii hormonalnej, takie jak chociażby większe rozchwianie emocjonalne czy zaburzenia przemiany materii. Lekarzom zależy jednak na tym, by zastosowana przez nich i zaproponowana metoda leczenia przyniosła pozytywne a nie negatywne skutki. Z tego też względu opracowano kilka rodzajów HTZ, dzięki czemu lekarz ma większą swobodę w doborze tej najwłaściwszej metody leczenia hormonalnego.

Metody leczenia hormonami przywykło się dzielić na 4 różne rodzaje. Są to:

ETZ – estrogenowa terapia zastępcza (polega na podawaniu  estrogenów)

HTZ – hormonalna terapia zastępcza – metoda ta polega na ciągłym, codziennym podawaniu pacjentkom estrogenu i progestagenu.

Terapia progestagenowa – stosuje się ją w przypadku kobiet miesiączkujących, u których stwierdzono niedobór progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.

Terapia SERM – podawanie modulatorów receptorów estrogenowych (inaczej mówiąc jest to selektywna terapia hormonalna).

Mówiąc o poszczególnych rodzajach HTZ, nie można zapominać, iż mężczyźni również są poddawani tego typu leczeniu.  Terapia zastępcza dla mężczyzn polega na podawaniu panom preparatów testosteronu. Dzięki temu, oni także łatwiej przechodzą okres przekwitania oraz szybciej odzyskują równowagę.

Z rodzajami stosowanej terapii wiążą się także formy podawania określonych środków czy preparatów hormonalnych. W Polsce najpopularniejsze są :

Tabletki – forma doustna

Plastry i żele – forma przezskórna

Wstrzyknięcia – forma domięśniowa

Implanty – forma podskórna

Globulki lub kremy – forma dopochwowa.

Najczęściej stosowane są tabletki oraz leki przezskórne. Tabletki to dość uniwersalny sposób dawkowania preparatów hormonalnych. Leki przezskórne stosowane są najczęściej wśród kobiet, które cierpią na takie schorzenia jak: nadciśnienie, kamica, zaburzenia układu krzepnięcia, cukrzyca, stany zapalne lub przewlekłe stany chorobowe wątroby. Metoda dopochwowa jest zalecana tym z kobiet, które wyjątkowo dotkliwie odczuwają objawy ze strony układu moczowo – płciowego. Wstrzykiwania oraz implanty stosowane są dość rzadko, a to głównie z faktu, że trzeba je podawać bardzo często.

Polecamy  Co to jest kandydoza?

O sposobach, formie a także czasie trwania terapii decyduje tylko i wyłącznie lekarz. Oceny dokonuje on na podstawie uzyskanych wyników badań i wywiadu, przeprowadzonego z pacjentką czy pacjentem.

O Marzena Wielgus 28 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*