HTZ a wzrost wagi

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kobiety niechętnie mówią o swoich problemach związanych z okresem przekwitania. Niektóre z nich, mimo, że męczą je wyraźne objawy menopauzalne utrudniające im codzienne funkcjonowanie, obawiają się ingerencji lekarza. Dzieje się tak, gdyż panie bardzo często bazują jedynie na niesprawdzonych, ale powtarzanych przez inne kobiety informacjach czy stereotypach. Jednym z nich jest powszechnie panujące przekonanie, że terapia hormonalna (bez względu na jej formę czy częstotliwość i wskazania) powoduje przybieranie na wadze. Nie jest to jednak prawdą.

Otóż, dość widocznym objawem starzenia się kobiet (także i mężczyzn) wchodzących w okres menopauzalny, jest właśnie przybieranie na wadze. Ignorowane może przerodzić się w niebezpieczną dla zdrowia i trudną do zwalczenia otyłość.

Przybieranie na wadze w czasie przekwitania jest związane z malejącą wraz z wiekiem aktywnością fizyczną oraz związanymi z nią: zmniejszaniem potrzeb energetycznych organizmu i zwolnieniem przemiany metabolizmu. Poza tym, klimakterium związane jest również z takimi zjawiskami jak: zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego, opóźnione opróżnianie przewodu pokarmowego, obniżenie przepływ krwi przez przewód pokarmowy, zwiększanie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym maleniu zwartości wody. Jednakże kobiety wolą przypisywać tą przykrą przypadłość działaniu tabletek czy innych preparatów hormonalnych niż podjąć walkę o zdrowe nawyki żywieniowe.

Większość lekarzy uspakaja jednak swoje pacjentki. Stara się przekonać je, iż odpowiednio dawkowane oraz we właściwej formie leki hormonalne, nie wpłyną na dalsze przybieranie przez nie na wadze. Jest to medycznie i klinicznie potwierdzone. Stosowanie HTZ może nawet przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów.  Panie, które przybierają w czasie klimakterium na wadze, znajdują się w stanie ciągłego napięcia i stresu. Wynika to z zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, charakterystycznych dla tego okresu życia. Wówczas większość z nich „zajada” przykre emocje. Przyjmowanie regularne preparatów hormonalnych wyrównuje te stany. Tym samym przywraca większą chęć do aktywności, także tej fizycznej. Dodatkowo lekarz zawsze zaleca swojej pacjentce odpowiednią dietę.

Polecamy  W czym pomoże androlog?

Zdecydowanie lekarze odradzają kobietom z nadwagą, stosowanie plastrów hormonalnych, gdyż ich działanie utrudnia zbyt duża masa mięśniowa oraz spowolniony przepływ krwi przez przewód pokarmowy.

O Marzena Wielgus 23 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*