Jaka tabletka na ból głowy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ilość kupowanych leków przeciwbólowych przez społeczeństwo rośnie z roku na rok. Polacy pod tym względem zajmują trzecie miejsce. Szczególnie zachęcające dla ludzi są powiększone opakowania, promocje, bo zwyczajnie wychodzą taniej. Większość z popularnych leków przeciwbólowych dodatkowo jest dostępnych bez recepty i każdy może je kupić. Dlatego nikt nie może kontrolować tego w jakich dawkach zwykły Kowalski przyjmuje leki przeciwbólowe. Dodatkowo często bierzemy tabletki przeciwbólowe nie zwracając dokładnie uwagi na to jaki mają skład.

Preparaty z paracetamolem takie jak Apap, są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych, nawet dla kobiet w ciąży i osób z chorobą wrzodową. Jednak przy mocniejszych bólach sięgamy po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które zawierają:

  • Kwas acetylosalicylowy – nie powinno podawać się małym dzieciom, przy dłuższym stosowaniu ma działanie przeciwzakrzepowe (Aspiryna, Polopiryna)
  • Ibuprofen – jeden z najlepiej przebadanych składników, na łagodne i średnie bóle (Ibuprom, Nurofen, Ibuprofen)
  • Metamizol – najlepszy w walce z gorączką (Pyralgina)
  • Naproksen – dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem i innymi schorzeniami układu sercowo naczyniowego (Naproxen)

NLPZ zbijają gorączkę, na długi czas łagodzą ból, jednak drażnią błonę śluzową żołądka – nie są polecane osobom z chorobą wrzodową czy innymi chorobami żołądka. Nie powinny je też brać osoby, które biorą leki na nadciśnienie, ponieważ zaburzają ich działanie.

Pamiętajcie żeby nie łączyć leków z tych grup, aby zapobiegać działaniom niepożądanym. Jeśli potrzebujecie leków przeciwbólowych dłużej niż kilka dni, lepiej zwrócić się do lekarza, aby ten pomógł dobrać odpowiedni lek. Jeżeli już sięgacie na własną rękę po leki przeciwbólowe, róbcie to rozsądnie i z głową

Polecamy  Urografia – jedno z najważniejszych badań nerek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*