Kiła – rodzaje i objawy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kiła to choroba wywołana przez kretka bladego – Treponema pallidum. Kiłe w przebiegu można podzielić na trzy fazy, które mogą przebiegac przez lata niemalże bezobjawowo. Kiła objawia się owrzodzeniami na narządach płciowych, zmianami skórnymi, zaburzeniami neurologicznymi, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych oraz aorty.

T. pallidum wnika przez błone śluzową zołedzi lub skórę w okolicy penisa, w ciągu kilku godzin dociera do najbliższych węzłów chłonnych a następnie ogólnoustrojowe zakażenie. Zakażenie szerzy się podczas kontaktów seksualnych, kontaktów oralno- a także analno- genitalnych, a także przy kontakcie ze zmianami na sluzówkach lub skórze. Ryzyko zakażenie wynosi około 30-40 %

Kiła można się zakazić podczas kontaktów seksualnych, a także w trakcie kontaktu ze zmianami pierwszo- lub drugorzędowej kiły Podczas pojedynczego kontaktu ryzyko zakażenie wynosi około 30%, a przebyte wczesniejsze zakażenie nie powoduje odporności.W przypadku HIV, objawy kiły mogą wystepować szybciej i być bardziej nasilone.

Kila pierwotna w miejscu kontaktu krętków pojawia się wrzód pierwotny. Okres wylęgania trwa średnio 3-4 tyg. W miejscu wniknięcia krętka pojawia się czerwona plamka która następnie wrzodzieje. Wrzód pierwotny jest bezbolesny, wydziela przezroczysty płyn zakażny. Nastepuje powiększenie węzłów chłonnych. Najczęściej zmiana wystepuje na penisie, mosznie lub w okolicy odbytu, au kobiet na sromie, szyjce macicy, odbycie i kroczu może wystąpić także na wargach lub w gardle.

Kiła drugorzędowa Objawy wystepuja w 4-10 tyg. po pojawieniu się owrzodzenie pierwotnego, dochodzi rozsiewu, wystepuja zmiany na skórze i sluzówkach, powiekszenie węzłów chłonnych oraz zmian narzadowych W 1/4 przypadkuów może wystepować zmiana pierwotna Wystepuje gorączkę, nudności, problemy z połykaniem, meczliwośc, bóle głowy i kości.

W 80% przypadków występują zmiany na skórze i śluzówkach głównie pokrzywka i owrzodzenia. Mogą wystepowac miesiącami pojawiac się i zanikać ostatecznie nie pozostawiaja blizn. Zapalenie skóry (plamy drobnogrudkowe oraz ropnie ze złuszczaniem skóry) wystepujące w przebiegu kiły pojawia się symetrycznie, na dłoniach i podeszwach Zazwyczaj przybiera postać okrągłych, złuszczających się nieswędzących i niebolesnych zmian bladoczerwonych lub brązowych. Może wystepowac łysienie plackowate w chwilli zajęcia owłosionej skóry głowy. Kłykciny kiłowe (condylomata lata) to zakażne grudki wrzodziejące, przybierają okrągłą, biało-szarą postać z czerwoną obwódką. występujące w okolicy odbytu, pod piersiami oraz na błonie śluzowej ust, podniebienia, gardła lub krtani, oraz na żołędzi lub sromie, w odbytnicy .Kiła może zaatakowac praktycznie każdy narząd- u około 50% zajmowane są węzły chłonne. U około 10% pacjentów zajęte są oczy, kości, stawy, nerki, watroba i śledziona.

Polecamy  Formexplode – suplement na szybki przyrost mięśni

Kiła drugorzędowa można pomylić z wysypką polekową, różyczką, mononukleozą zakaźną, rumieniem wielopostaciowy, zakażeniem grzybicze, łupieżem różowatym, natomiast kłykciny mogą przypominać brodawki lub żylaki odbytu.

Kila bezobjawowa- utajona. Objawy kiły mogą być niezauważone lub manifestacja kliniczna moze być znikoma lub wcale nie wystepować. W fazie utajonej można rozpoznać kiłę jedynie na podstawie testów serologicznych

Kiła późna lub trzeciorzędowa. U 1/3 pacjentów nieleczonych rozwija się kiła późna zazwyczaj w ciągu 3-10 lat, Objawy opisuje się jako kiłę układu sercowo-naczyniowego lub neurokiłę. Występują kilaki- guzy ziarniniakowe. Kilaki występują najczęściej na kończynach dolnych,na tłowiu, na twarzy i skórze głowy, ale mogą wystepować w całym organizmie. Kiła układu sercowo-naczyniowego występuje po 10 25 latach od zakażenia pierwotnego z powstaniem tętniaka aorty zstępującej-u pacjentów wystąpują świsty oddechowe i chrypka, zwężeniem ujść tętnic wieńcowych i niedomykalnością zastawki aortalnej. Kiła kości powoduje zapalenie i bóle okostnej. Kiła ośrodkowego układu nerkowego (OUN) wystepuje po 3-10 lat od zakażenia pierwotnego, zakażone zostają opony mózgowo-rdzeniowe- gorączka, sztywność karku i zmiany w płynie mózgo-rdzeniowym. Neurokiła śródmiąższowa i wiąd rdzenia mogą wystapić po 20-30 latach. Wystepują zaburzenia koncentracji, pamięci, bóle głowy, bezsenność, napady drgawek, afazja i porażenia połowicze, depresja, a także omamy. Najbardziej charakterystycznym objawem neurokiły jest źrenica Argylla- Robertsona – wąska i nierówna, niereagująca na światło.

Diagnostyka kiły– testy serologiczne, badanie mikroskopowe w ciemnym polu widzenia. Test VDRL (Venereal Disease Research Laboratory) i szybki reaginowy osoczowy (rapid plasma reagin – RPR) są czułymi i niedrogimi testami stosowanymi w diagnostyce (inne choroby jak SLE, zespół przeciwciał antyfosfolipidowych mogą być przyczyną dodatnich wyników) Testy krętkowe- wykrywanie przeciwciał przeciwkrętkowych: tFTA-ABS (fluorescent treponemal antibody absorption-) Testy krętkowe są swoiste dla kiły. Testy są dodatnie dopiero po 3-6 tyg. od zakażenia. Badanie mikroskopowe w ciemnym polu widzenia jest najlepszym badaniem w kile wczesnej.

Polecamy  Anusol HC

Leczeniem z wyboru jest penicylina

Po zakończeniu leczenia w 3,6 i 12 mies, a pózniej co roku, aż do ujemnego wyniku nalezy wykonać testy serologiczne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*