Leczenie niedoczynności tarczycy

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Wykryta odpowiednio szybko, niedoczynność tarczycy nie powinna sprawiać kłopotów w leczeniu. Jak jednak to wygląda? Niedoczynność leczy się substytucyjnie, a zatem dostarczając organizmowi brakujących hormonów, których tarczyca nie produkuje bądź produkuje za mało. Głównym lekiem kuracji jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny, której dawki ustala się indywidualnie dla pacjenta. Ważne jest jednak, by lek podawany był na czczo, około pół godziny przed spożyciem posiłku i co istotne raz w ciągu doby. Taka zasada umożliwia najkorzystniejsze wchłanianie leku.

Jak już zostało wspomniane przy definiowaniu choroby, większość objawów dotyczy metabolizmu. Pojawiają się jego znaczące zaburzenia. Ogólnie rzecz ujmując tyjemy, jesteśmy osłabieni, zmęczeni, nie potrafimy się skupić, mamy zaparcia i kłopoty z pamięcią, wciąż towarzyszy nam uczucie chłodu, a w przypadku kobiet, pojawiają się również kłopoty z miesiączką. Cykl zostaje skrócony, a krwawienie zaczyna być znacznie bardziej obfite. W bardziej zaawansowanych stadiach można zaobserwować problemy z zajściem w ciążę, jak i z jej utrzymaniem. U panów natomiast zostaje zmniejszone libido i zaburzony wzwód.

Celem kuracji nie jest w zasadzie doprowadzenie do normalnego poziomu hormonów w organizmie, do poziomu, jaki przedstawia zdrowy organizm. Celem jest raczej utrzymanie T4 oraz TSH w granicach norm, które nie będą pogłębiać schorzenia i zagrażać organizmowi. Leczenie rozpoczynamy od niewielkiej dawki. Później, stopniowo, w odstępach kilku tygodni, zwiększa się ją, tak by po kwartale osiągnąć docelową, optymalną ilość podawanego hormonu. Nie jest możliwe rozpoczęcie od dużych dawek, ze względu na serce, dla którego gwałtowna ingerencja może być szkodliwa.

Oczywiście u osób młodych leczenie przebiega sprawniej i szybciej, a optymalna dawka zostaje osiągnięta wcześniej niż w przypadku osób starszych. Niejednokrotnie kurację niedoczynności tarczycy łączy się z lekami nasercowymi, by właśnie chronić mięsień sercowy. Gdy chory przejawia kłopoty z wchłanianiem leku, jego dawka oczywiście musi zostać odpowiednio zwiększona, tak, by poziom dostarczanego hormonu nie uległ zaburzeniu.

Polecamy  Dziecko z alergią i kot

Należy pamiętać, że niedoczynność tarczycy leczona jest długotrwale, niejednokrotnie może trwać nawet całe życie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*