• wt. Sty 26th, 2021

🙇 Miejsce specjalnie dla CIebie emsa.org.pl

Portal poświęcony tematyce zdrowotnej. Opisujemy badania, dolegliwości i sposoby leczenia różnych chorób.

Narażeni na raka płuc

ByAgata Kubiak

Wrz 13, 2018
[Głosów:    Average: /5]

Pospolita odmiana genu, odpowiadającego za poziom tłuszczu we krwi, może znacznie zwiększać zagrożenie chorobą wieńcową osób palących papierosy – informuje najnowszy numer "The Lancet".

Badania przeprowadzili wspólnie specjaliści z londyńskiego University College oraz St. Bartholomew''s Hospital. W grupie 3052 mężczyzn w średnim wieku (od 50. do 61. roku życia) mierzono poziom cholesterolu oraz inne czynniki ryzyka (między innymi musieli oni wypełnić kwestionariusz dotyczący palenia).

Za palących uznano osoby wypalające co najmniej jednego papierosa dziennie przez co najmniej rok. Przeprowadzono ich badania genetyczne i śledzono dalsze losy przez 8 lat.

Wiadomo, że palacze mają wyższe ryzyko choroby wieńcowej, jednak okazuje się, że niektórzy są na nią szczególnie podatni. Co najmniej jeden gen (Apo-E), odpowiadający za poziom tłuszczu we krwi, może zwiększać to ryzyko.

Gen ten ma trzy formy – E2, E3 i E4, z których najczęściej występuje E3. Okazało się, że u palaczy z wersją genu E4 ryzyko choroby wieńcowej było około trzech razy wyższe niż u niepalących – nawet jeśli ich poziom cholesterolu był niski. E4 ma około 1/4 populacji. Co ciekawe, ryzyko wśród osób z E4, które rzuciły palenie, było podobne jak u niepalących.

Nie znaczy to jednak, że osoby z wersjami E2 i E3 są odporne na skutki palenia. Na przykład wszyscy są w równym stopniu narażeni na raka płuc. 

About Agata Kubiak
20 lat Agata Kubiak znajomość wykonywanego zawoduHigienistka Szkolna: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny w Lublinie Zaangażowanie w życie społecze w mieście Warszawa

Odkryj mój świat

Agata Kubiak

20 lat Agata Kubiak znajomość wykonywanego zawoduHigienistka Szkolna: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny w Lublinie Zaangażowanie w życie społecze w mieście Warszawa

Odkryj mój świat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *