Narażeni na raka płuc

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Pospolita odmiana genu, odpowiadającego za poziom tłuszczu we krwi, może znacznie zwiększać zagrożenie chorobą wieńcową osób palących papierosy – informuje najnowszy numer "The Lancet".

Badania przeprowadzili wspólnie specjaliści z londyńskiego University College oraz St. Bartholomew''s Hospital. W grupie 3052 mężczyzn w średnim wieku (od 50. do 61. roku życia) mierzono poziom cholesterolu oraz inne czynniki ryzyka (między innymi musieli oni wypełnić kwestionariusz dotyczący palenia).

Za palących uznano osoby wypalające co najmniej jednego papierosa dziennie przez co najmniej rok. Przeprowadzono ich badania genetyczne i śledzono dalsze losy przez 8 lat.

Wiadomo, że palacze mają wyższe ryzyko choroby wieńcowej, jednak okazuje się, że niektórzy są na nią szczególnie podatni. Co najmniej jeden gen (Apo-E), odpowiadający za poziom tłuszczu we krwi, może zwiększać to ryzyko.

Gen ten ma trzy formy – E2, E3 i E4, z których najczęściej występuje E3. Okazało się, że u palaczy z wersją genu E4 ryzyko choroby wieńcowej było około trzech razy wyższe niż u niepalących – nawet jeśli ich poziom cholesterolu był niski. E4 ma około 1/4 populacji. Co ciekawe, ryzyko wśród osób z E4, które rzuciły palenie, było podobne jak u niepalących.

Nie znaczy to jednak, że osoby z wersjami E2 i E3 są odporne na skutki palenia. Na przykład wszyscy są w równym stopniu narażeni na raka płuc. 

Polecamy  CGA800 - substancja, która zszokowała naukowców

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*