Zdrowie i Ty

Naukowcy potwierdzili: mammografia 3D z tomosyntezą lepiej wykrywa raka

Naukowcy potwierdzili: mammografia 3D z tomosyntezą lepiej wykrywa raka

Zastosowanie mammografii cyfrowej z tomosyntezą w profilaktycznych badaniach przesiewowych o 40 proc. zwiększa wykrywalność nowotworów złośliwych piersi. Udowodniły to przeprowadzone na szeroką skalę badania naukowców z uniwersytetów w Oslo i Pittsburghu. Ich wyniki opublikowano w styczniu 2013 roku.

Trójwymiarowa (3D) mammografia cyfrowa z tomosyntezą to najnowsza metoda badania piersi. Podczas wykonywania badania  pierś prześwietlana jest pod różnymi kątami warstwa po warstwie, co milimetr. Pozwala to na uzyskanie podczas jednego badania do 400 obrazów piersi. Tradycyjna mammografia 2D umożliwia otrzymanie 4 zdjęć piersi.

 Otrzymane w mammografii 3D z tomosyntezą obrazy przetwarza się cyfrowo otrzymując trójwymiarowy, niezwykle precyzyjny wgląd w wewnętrzne struktury piersi kobiety. Zapis badania  można odtwarzać jak film, dowolnie analizować: dokonywać zbliżeń i oddaleń wnętrza piersi, powiększać wybrane fragmenty.

 

Lekarze z Zakładu Radiologii Centrum Diagnostyki Piersi Szpitala Uniwersyteckiego z Oslo oraz  naukowcy z Wydziału Biostatystyki i Radiologii Uniwersytetu w Pittsburghu postanowili ocenić wskaźniki wykrywania raka, wyniki fałszywie dodatnie oraz typy nowotworów wykrytych przy użyciu mammografii cyfrowej stosowanej samodzielnie i w połączeniu z mammografią trójwymiarową(3D) z tomosyntezą. W tym celu poddali badaniu dużą, ponad 12 tys. grupę kobiet. Badania wykonywano od listopada 2010 roku do grudnia 2011.Wyniki interpretowane były niezależnie przez czterech różnych radiologów.

 

Badania wykazały, że stosowanie mammografii  cyfrowej  w połączeniu z mammografią trójwymiarową  (3D) z tomosyntezą w profilaktycznych badaniach przesiewowych spowodowało:
* 40 proc. wzrost w wykrywaniu inwazyjnych nowotworów piersi
* 27 proc. wzrost w wykrywaniu wszystkich nowotworów (inwazyjne i raka in situ w połączeniu)
* 15 proc. zmniejszenie fałszywie dodatnich wyników

Z badań wynika więc, że stosowanie mammografii  cyfrowej  w połączeniu z mammografią trójwymiarową  (3D) z tomosyntezą w profilaktycznych badaniach przesiewowych znacznie podnosi wskaźnik wykrywalności raka i oraz liczbę wykrytych nowotworów złośliwych niż stosowanie w badaniach profilaktycznych samej cyfrowej mammografii 2D.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *