Silne alergeny – Roztocze nie przejdą

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Roztocze kurzu domowego należą do najbardziej agresywnych siewców alergenów. Odpowiedzialne są za większość chorób alergicznych wieku dziecięcego, młodzieńczego i wiele przypadków alergii dorosłych. W wyniku uczulenia na alergeny roztoczowe rozwija się astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa i spojówek, atopowe zapalenie skóry.

Wystąpieniu alergii sprzyja nie tyle sama obecność roztoczy w mieszkaniach, co duża ich liczba. Zależność między natężeniem choroby a liczbą roztoczy lub stężeniem antygenów nie jest co prawda prostoliniowa, ale wiadomo, że wraz z przekroczeniem pewnego progu stężenia antygenów częstość chorób alergicznych gwałtownie rośnie.
Sprawdzono wiele metod zmniejszania ilości roztoczy. Najskuteczniejsze to: oziębienie i osuszenie mieszkań, stosowanie najbardziej efektywnych sposobów odkurzania oraz używanie pościeli przeciwalergicznej. W praktyce dwie pierwsze z tych metod mają niewielkie zastosowanie, gdyż utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 55% oraz ochłodzenie mieszkań do temperatury poniżej 15°C jest zbyt przykro odczuwane przez domowników. „Normalne” odkurzanie nie zmniejsza w znaczącym stopniu ilości antygenów roztoczy. Skuteczne jest od-kurzanie połączone z gwałtownym oziębieniem powierzchni przedmiotów, bądĽ też z oddziaływaniem na nie gorącą parą wodną. W obu przypadkach jednak wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia mebli. Stosowanie środków chemicznych wydaje się metodą kontrowersyjną, pomimo ogólnej zgody co do jej bezpieczeństwa.

Pościel przeciwalergiczna jest powszechnie docenianym elementem profilaktyki przeciwroztoczowej:

 • roztocze odżywiają się naskórkiem i grzybami w nim wegetującymi, dlatego najwięcej ich jest w łóżkach;
 • roztocze są ruchliwe i w poszukiwaniu pokarmu przechodzą przez zwykłe materiały pościelowe i obiciowe;
 • roztocze pozbawione możliwości zna-lezienia pokarmu giną, co powoduje zmniejszenie stężenia antygenów;
 • tkanina powinna być nieprzenikalną barierą pomiędzy miejscami, z których roztocze trudno usunąć (kołdry, matera-ce itp.) a ich pokarmem.

  Tkaniny na pościel przeciwalergiczną wytwarzane są najczęściej przez nasycanie masą poliuretanową zwykłych tkanin pościelowych. Taka pościel jest często nieprzyjemna w dotyku i nie może być używana samodzielnie. Instytut Włókiennictwa w Łodzi, współpracując od początku z Kliniką Chorób Zawodowych, opracował nową, oryginalną technologię produkcji pościeli przeciwalergicznej z wykorzystaniem mikrowłókien.
  Nowa tkanina pościelowa jest przyjemna w dotyku, a jej skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych wykonanych pod kierunkiem prof. dr hab. Pawła Górskiego.
  Tkanina barierowa produkowana teraz w Zakładach „Ortal” przewyższa pod każdym względem podobne tkaniny zagraniczne i, co ważne, jest od nich znacznie tańsza.
  Tkaninę tę, i szytą z niej pościel, kupić można w sklepie fabrycznym „Ortalu”, 91-335 ŁódĽ, ul. Hipoteczna 7/9, lub w sprzedaży wysyłkowej.
   

Polecamy  Tabletki Herbasetum Complex - sposób na wypadanie włosów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*