Substancje dodawane do żywności

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Sporo osób uważa, że substancje dodawane do żywności są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. W rzeczywistości jednak niektóre produkty nie nadawałyby się do spożycia, gdyby nie dodawane do nich substancje np. dlatego, że psułyby się po 24 godzinach. Niektóre z substancji dodawanych do produktów spożywczych chroni je przed różnymi drobnoustrojami, a w konsekwencji ludzi przed zatruciem. Znaczna część dodawanych substancji występuje naturalnie w przyrodzie. Są to przykładowo: sól, witamina C, szafran, lecytyna. Część jest syntetyczną formą występujących w przyrodzie związków: np. ryboflawina i kwas askorbinowy. Większość substancji dodawanych do żywności powstaje w laboratorium. Są to m.in. tartazyna, aspartam, sacharyna.

Każda dodawana substancja podlega rygorystycznym normom i badaniom. Niedozwolone jest stosowanie dodatków, które wywołują efekty uboczne. Każda substancja jest opatrzona unikalnym kodem, który musi znaleźć się w składzie produktu, do którego została dodana. Dla każdej z dodawanych do żywności substancji określona jest dozwolone stężenie, którego producent żywności musi bezwzględnie przestrzegać.

Nie stwierdzono, by dodatki dodawane do żywności, wpływały w znaczący sposób na powstawanie nowotworów. Wręcz przeciwnie substancje, które hamują rozwój pleśni mogą przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia raka żołądka. Antyutleniacze mogą zapobiegać również innym typom nowotworów. Badania dowodzą, że ponad 30% nowotworów może mieć związek z nieprawidłowym odżywianiem się. Chodzi tutaj głównie o produkty wysoce przetworzone, wędzone mięso oraz alkohol spożywany w nadmiernych ilościach.

Sporadycznie zdarza się, że niektóre substancje mogą wywoływać reakcje alergiczne – zwłaszcza u dzieci. Patrząc jednak prawdzie w oczy, czy jest coś, co w dzisiejszym świecie nie wywoła alergii u chociaż jednego człowieka?

Dodatki smakowe

Mogą być naturalne jak i otrzymywane syntetycznie. Producenci żywności preferują dodatki sztuczne, ponieważ obniżają zawartość wody w produkcie i są stabilniejsze.

Polecamy  CGA800 co musisz wiedzieć

Antyutleniacze

Zapobiegają utlenianiu się produktów. Przykładowo butylan hydroksyanizolu przeciwdziała jełczeniu tłuszczu.

Konserwanty

Powodują, że produkt dłużej jest świeży i zdatny do spożycia. Najczęściej stosowane konserwanty to azotany, siarczany i inne związki siarki.

Barwniki spożywcze

Poprawiają wygląd gotowego produktu. Często przywracają "naturalny" kolor produktu, utracony w procesie produkcyjnym. Sporo barwników spożywczych otrzymywanych jest z produktów, w których występują naturalnie: kurkuma, czerwień buraczana, szafran.

Substancje zagęszczające

Zagęszczacze dodawane są do żywności w celu poprawienia jej konsystencji. Produkowane są one na bazie produktów roślinnych: pektyny, guma guarowa, metylceluloza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*