• wt. Sty 26th, 2021

🙇 Miejsce specjalnie dla CIebie emsa.org.pl

Portal poświęcony tematyce zdrowotnej. Opisujemy badania, dolegliwości i sposoby leczenia różnych chorób.

TSH

ByEdward Szulc

Sie 29, 2018
[Głosów:    Average: /5]

Co to jest TSH?

Na początku postarajmy się, wytłumaczyć co to jest TSH. TSH inaczej nazywane jest tyreotropiną, jest hormonem glikoproteinowym wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Jej głównym zadaniem jest wspomaganie produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) ). W organizmie ludzkim także powoduje zwiększenie masy tarczycy jak i również zwiększenie przepływu krwi.

Badanie TSH

Badanie TSH ma na celu ukazanie czy pacjent jest chory na niedoczynność tarczycy czy na nadczynność. W przypadku niedoczynności tarczycy ilość wydzielanych hormonów jest stosunkowo mała, a stężenie TSH jest dość wysokie, w wyniku czego tarczyca wytwarza małą ilość hormonów. Natomiast gdy mamy nadczynność tarczycy, tarczyca wytwarza dużą ilość hormonów ale bez udziału TSH, w wyniku czego jego poziom jest niski.

Wyniki TSH

Wyniki TSH możemy podzielić na niskie i wysokie.

Wysokie TSH

W przypadku wysokiego stężenia TSH, zazwyczaj oznacza to chorobę niedoczynności tarczycy. Jeżeli natomiast nie mamy 100% pewności, następnymi badaniami potwierdzającymi niedoczynność tarczycy jest badanie hormonów wytwarzanych przez tarczycę a dokładniej hormonów FT3 i FT4.  Dzięki badaniu hormonu FT4 możemy wykluczyć tzw. II- rzędną niedoczynność tarczycy.

Niskie TSH

W przypadku niskiego stężenia hormonu tyreotropowego (TSH), możemy dowiedzieć się czy pacjent choruje na nadczynność tarczycy. Polega to na tym, że hormony produkowane przez tarczycę w dużych ilościach, hamują wydzielanie hormonu TSH. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze jest tak, gdy mamy niskie stężenie, to musi oznaczać, że mamy problemy z tarczycą.

48 lat Edward Szulc znajomość wykonywanego zawoduTechnik Dentystyczny: Wykształcenie zdobyte: Gdański Uniwersytet Medyczny Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Wrocław

Tutaj polecana strona

Edward Szulc

48 lat Edward Szulc znajomość wykonywanego zawoduTechnik Dentystyczny: Wykształcenie zdobyte: Gdański Uniwersytet Medyczny Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Wrocław

Tutaj polecana strona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *