[Głosów: 1   Average: 5/5]

Jedną z bardziej popularnych chorób cywillizacyjnych XXI wieku jest cukrzyca. Szacuje się, że niemal dwa miliony Polaków choruje na cukrzycę, natomiast spora grupa osób choruje, będąc nieświadomym swojej choroby i nie zgłaszając się do lekarza. Ponieważ objawy są niejednokrotnie mylące, powinno się raz na trzy lata w ramach profilaktyki robić badania poziomu cukru we krwi. Istotne znaczenie w dalszym leczeniu choroby odgrywa jak najwcześniejsze wykrycie cukrzycy.

Na czym zatem polega główny problem w przypadku tej choroby? Otóż pokarm, który zjadamy zostaje przetworzony w glukozę i wraz z krwią przedostaje się do każdej komórki naszego organizmu. Trzustka jest organem odpowiedzialnym za produkcję insuliny i jeżeli proces produkcji insuliny zostaje wstrzymany, to tym samym cukier nie może dostać się do komórki. I wtedy mówimy o cukrzycy typu 1 – go. Chory na ten typ cukrzycy musi dostawać codzienną dawkę zastrzyku z insuliny. Cukrzyca typu 1– go wystepuje przede wszystkim u ludzi młodych i u dzieci. Chorobę można powstrzymać, stosując zastrzyki z insuliny, odpowiednie odżywianie i ćwicząc.

Cukrzyca typu 2 – go występuje w przypadkach, kiedy trzustka co prawda produkuje insulinę, ale w zbyt małych ilosciach lub nieprawidłowo spełnia ona swoją funkcję. Przy tego typu cukrzycy początkowo wystarczają tabletki, jednak z czasem konieczne jest najczęsciej aplikowanie insuliny. Na cukrzycę 2 – go typu chorują przeważnie osoby otyłe i starsze. Nie można lekceważyć tej poważnej choroby, gdyż nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku, niewydolności nerek, uszkodzenia włókien nerwowych, sprzyja także miażdżycy.

Problem pojawia się w przypadku prób wykrycia choroby, gdyż objawy często na początku w ogóle nie występują. Niepokojącym zjawiskiem może okazać się zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu. Czasem przyczyną cukrzycy może być chudnięcie lub zaburzenia nastroju. Konieczna jest wizyta u lekarza diabetologa.

52 lat Genowefa Cieślak znajomość wykonywanego zawoduDietetyk:Praca na uczelni - Uniwersytet Medyczny w Łodzi Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Białystok

Znajdziesz ciekawe informacje

By Genowefa Cieślak

52 lat Genowefa Cieślak znajomość wykonywanego zawoduDietetyk:Praca na uczelni - Uniwersytet Medyczny w Łodzi Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Białystok

Znajdziesz ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *