Wypadanie włosów – skuteczne porady w chorobach tarczycy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Utrata włosów prowadząca nawet do łysienia to nierzadki problem osób cierpiących na różnego rodzaju choroby tarczycy. Na szczęście można z tym skutecznie walczyć! Po kilku tygodniach stan włosów na pewno się poprawi.

Utrata włosów jest zawsze bardzo nieprzyjemna – kojarzy nam się albo z zaawansowaną starością, albo z bardzo poważną chorobą. Choć zazwyczaj nie jest tak źle, tego objawu nie można lekceważyć – świadczy on zawsze o osłabieniu organizmu lub poważnym niedoborze witamin czy innych pierwiastków! Jest dość powszechny w zaburzeniach pracy tarczycy: niektórzy zaalarmowani utratą włosów zgłaszają się do lekarza i właśnie wtedy rozpoczynają leczenie.

Czemu tracimy włosy?

Choroby tarczycy powodują zaburzenie równowagi metabolizmu, co odbija się m.in. na kondycji włosów, choć bezpośrednie przyczyny są bardzo różne. Przy nadczynności tarczycy (np. choroby Gravesa-Basedowa) gruczoł wytwarza immunoglobulinę, która przyśpiesza procesy metaboliczne, w tym starzenie się włosów, które w efekcie są bardziej krótkowieczne i wypadają. Pojawia się wówczas łysienie uogólnione lub plackowate – utrata włosów albo w pewnych punktach, albo równomiernie na całej głowie. Niedoczynność tarczycy, która powoduje spowolnienie procesów metabolicznych osłabia włosy, bo nie otrzymują odpowiedniej ilości substancji odżywczych: są cienkie, suche i wypadają.

Jak z tym walczyć?

Oczywiście trzeba jak najszybciej zacząć kurację przepisaną przez lekarza – wracająca do normy ilość hormonów poprawi również stan włosów. Aby jednak uzyskać jak najszybszą poprawę, warto zastosować dodatkowe środki. Zazwyczaj efekty są widoczne w pierwszych tygodniach, ale warto dbać o nie dużo dłużej: będą ładniejsze niż przed chorobą!

Nasze wskazówki:

Szampony i odżywki zapobiegające wypadaniu włosów (np. Dermena – wzmacnia mieszki włosowe)

Wzmacniające kuracje do wcierania we włosy (czternastodniowe ampułki Seboradin czy wyciąg z czarnej rzepy)

Polecamy  Calmax - opinie, ceny, gdzie kupić, oryginalne, apteka, amazon

Maseczki na włosy, kupne lub przyrządzane w domu (np. z nafty kosmetycznej czy drożdży)

Tabletki i preparaty witaminowe, wzmacniające włosy (Vitapil, Silica, Mertz Special, wyciąg ze skrzypu polnego)

Uwaga!

Unikaj tego, co może mechanicznie uszkadzać włosy, np. związywanie gumką czy spinką (można tylko lekko je przytrzymywać, np., opaską czy luźną frotką). Do czesania się używaj szczotki z włosia, która jest delikatniejsza niż grzebień czy szczotka plastikowa bądź z metalowymi zębami.

Stosuj urozmaiconą dietę, bogatą w witaminy, szczególnie A i E (szczególnie przy nadczynności tarczycy), pij również dużo płynów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*