Zaburzenia menopauzalne

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Nie zawsze i nie u każdej kobiety menopauza występuje wraz z osiągnięciem przez nią wieku powyżej 45 roku życia. Czasami niektóre objawy menopauzalne pojawiają się znacznie wcześniej. Oznacza to, że kobieta weszła w okres tak zwanej przedwczesnej menopauzy. Jej główną cechą jest zazwyczaj ustanie miesiączki przed ukończeniem 40 roku życia. Zaznaczamy, że chodzi tylko o te kobiety, co do których jest pewność, iż brak miesiączki nie oznacza ciąży (!).

Przedwczesna menopauza dotyczy przynajmniej 1% kobiet. Jedna na 10 tysięcy Polek przyznaje, że problem ten pojawił się u niej przed 30-tym rokiem życia (!). Prócz zaniku miesiączki, u pacjentek można zauważyć też takie symptomy jak: rozdrażnienie i bezsenność. Od czego zależy tak wczesne wystąpienie zmian charakterystycznych dla procesu starzenia się ustroju? Jedna z przyczyn tkwi w dziedziczeniu genetycznym takiej skłonności. Jeśli w rodzinie danej kobiety wystąpiły już wcześniej podobne przypadki, to niemal w 100% może być ona pewna, że problem będzie także dotyczył i jej.  Inną przyczyną pojawienia się przedwczesnej menopauzy jest nałogowe palenie. Szacuje się, że u nałogowych palaczek problem menopauzy przedwcześnie zaobserwowanej pojawia się 2 razy częściej niż w przypadku pań, które nie palą. Tego typu przypadłość częściej pojawia się także u bliźniaczek jedno i dwujajowych. Przedwczesna menopauza może też pojawić się u kobiet cierpiących na zaburzenia ze strony układu odpornościowego czyli wtedy, gdy organizm sam niszczy swoje tkanki. Także takie schorzenia jak: zapalenia tarczycy, świnka w wieku dojrzałym, zapalenie stawów, również mogą stać się przyczyną tego typu dolegliwości czy zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Jeśli kobieta zauważa u siebie niepokojące ją objawy związane z gospodarką hormonalną, powinna ona udać się po poradę do lekarza o specjalizacji ginekolog-endokrynolog. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką oraz po  wykonaniu określonych badań określi, czy faktycznie zauważone dolegliwości to przedwczesna menopauza czy też coś zupełnie innego.

Polecamy  Nogi puchną - ruszaj się!

Jeśli lekarz na podstawie wyników badań zdiagnozuje przedwczesną menopauzę, podejmuje on decyzję o właściwej terapii. Najczęściej stosowana jest wtedy terapia hormonalna zastępcza. Polega ona na przyjmowaniu przez pacjentkę leków zawierających estrogeny i progesteron, które będą miały na celu przywrócenie właściwego poziomu gospodarki hormonalnej oraz pobudzenie aktywności jajników. Terapia taka może trwać nawet do momentu, gdy kobieta osiągnie wiek 50 roku życia.

O Marzena Wielgus 28 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*