Zaburzenia menopauzalne

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nie zawsze i nie u każdej kobiety menopauza występuje wraz z osiągnięciem przez nią wieku powyżej 45 roku życia. Czasami niektóre objawy menopauzalne pojawiają się znacznie wcześniej. Oznacza to, że kobieta weszła w okres tak zwanej przedwczesnej menopauzy. Jej główną cechą jest zazwyczaj ustanie miesiączki przed ukończeniem 40 roku życia. Zaznaczamy, że chodzi tylko o te kobiety, co do których jest pewność, iż brak miesiączki nie oznacza ciąży (!).

Przedwczesna menopauza dotyczy przynajmniej 1% kobiet. Jedna na 10 tysięcy Polek przyznaje, że problem ten pojawił się u niej przed 30-tym rokiem życia (!). Prócz zaniku miesiączki, u pacjentek można zauważyć też takie symptomy jak: rozdrażnienie i bezsenność. Od czego zależy tak wczesne wystąpienie zmian charakterystycznych dla procesu starzenia się ustroju? Jedna z przyczyn tkwi w dziedziczeniu genetycznym takiej skłonności. Jeśli w rodzinie danej kobiety wystąpiły już wcześniej podobne przypadki, to niemal w 100% może być ona pewna, że problem będzie także dotyczył i jej.  Inną przyczyną pojawienia się przedwczesnej menopauzy jest nałogowe palenie. Szacuje się, że u nałogowych palaczek problem menopauzy przedwcześnie zaobserwowanej pojawia się 2 razy częściej niż w przypadku pań, które nie palą. Tego typu przypadłość częściej pojawia się także u bliźniaczek jedno i dwujajowych. Przedwczesna menopauza może też pojawić się u kobiet cierpiących na zaburzenia ze strony układu odpornościowego czyli wtedy, gdy organizm sam niszczy swoje tkanki. Także takie schorzenia jak: zapalenia tarczycy, świnka w wieku dojrzałym, zapalenie stawów, również mogą stać się przyczyną tego typu dolegliwości czy zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Jeśli kobieta zauważa u siebie niepokojące ją objawy związane z gospodarką hormonalną, powinna ona udać się po poradę do lekarza o specjalizacji ginekolog-endokrynolog. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką oraz po  wykonaniu określonych badań określi, czy faktycznie zauważone dolegliwości to przedwczesna menopauza czy też coś zupełnie innego.

Polecamy  Zakładanie prezerwatywy

Jeśli lekarz na podstawie wyników badań zdiagnozuje przedwczesną menopauzę, podejmuje on decyzję o właściwej terapii. Najczęściej stosowana jest wtedy terapia hormonalna zastępcza. Polega ona na przyjmowaniu przez pacjentkę leków zawierających estrogeny i progesteron, które będą miały na celu przywrócenie właściwego poziomu gospodarki hormonalnej oraz pobudzenie aktywności jajników. Terapia taka może trwać nawet do momentu, gdy kobieta osiągnie wiek 50 roku życia.

M
O Marzena Wielgus 25 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*