Zaburzone poczucie kobiecości a zaparcia u kobiet

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Chroniczne zaparcia u niektórych kobiet mogą być związane z podwyższonym poziomem lęku, depresjami oraz zaburzonym poczuciem kobiecości – donieśli uczeni brytyjscy na łamach najnowszego numeru „Gut”.

Naukowcy z St Mark””s Hospital w Middlesex przebadali 34 kobiety w wieku pomiędzy 19 a 45 rokiem życia, które skarżyły się na od ponad 5 lat cierpiały na chroniczne zaparcia.

Grupę kontrolną w badaniach stanowiły kobiety, których nie skarżyły się na podobne problemy. Każda badana musiała wypełnić szczegółową ankietę na temat stanu swojego zdrowia, w której badacze sprawdzali m.in. występowanie stanów lękowych, depresji i różnych fizycznych objawów z nią związanych oraz zaburzenia w relacjach z innymi ludźmi.

Dodatkowo uczestniczki badań poddawano psychologicznemu testowi, który miał sprawdzić jak oceniają swoją kobiecość i z jaką łatwością podejmują i utrzymują intymne relacje z mężczyznami.

Z użyciem techniki ultradźwiękowej badacze dokonywali też pomiarów przepływu krwi w naczyniach jelita grubego. Tempo i ilość przepływającej krwi odzwierciedla funkcjonowanie autonomicznych włókien nerwowych, które przewodzą bodźce z ośrodkowego układu nerwowego do jelita.

Analiza danych ujawniła, że kobiety z zaparciami uzyskały gorsze noty odnośnie ogólnego stanu zdrowia. W porównaniu z kobietami z grupy kontrolnej miały też zaniżone poczucie kobiecości i przeżywały większe trudności w nawiązywaniu bliskich relacji z mężczyznami.

Okazało się też, że zmniejszony przepływ krwi w naczyniach okrężnicy był silnie powiązany z poziomem odczuwanego lęku, depresjami i towarzyszącymi im zaburzeniami fizycznymi oraz z zaburzonym obrazem siebie jako kobiety i utrudnieniami w nawiązywaniu intymnych relacji. Im gorsze wyniki badana uzyskiwała w testach psychologicznych tym gorszy był przepływ krwi w naczyniach okrężnicy.

Według autorów pracy, indywidualny dla danej pacjentki stan psychiczny zmienia funkcjonowanie nerwów autonomicznych. Zmniejszona aktywność tych nerwów wpływa z kolei na pracę jelita grubego, co u niektórych osób prowadzi do zaparć.

Polecamy  Chlamydia – rozpoznanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*