Zdrowie i Ty

Zmarszczki

Zmarszczki to bez wątpienia najgorszy wróg każdej dziewczyny – jest to ponieważ widoczna oznaka starzenia się organizmu. Zmarszczki to nie tylko kłopot estetyczny, u szerokiego spektrum osób jest to przyczyna małej samooceny, apatii, niepomyślnego samopoczucia i zaniedbywania życia towarzyskiego. Pomimo, że nie da się totalnie zatrzymać procesów starzenia się organizmu, można je skutecznie opóźniać.

W jaki sposób powstają zmarszczki?

Pierwszymi zmarszczkami, jakie przy przebiegu starzenia są zamieszczane na skórze, będą tak zwane kurze łapki, występujące w rejonach oczu. Następnie uwidaczniają się również linie mimiczne, które przebiegają dokładnie wzdłuż miarki fizjologicznego pofałdowania cery na danym terenie. Jak powstają wyżej wymienione zmiany? Po pierwsze, cera jest największym narządem w organizmie jednostki, który potrzebuje szczegółowego traktowania. Wraz z upływem lat, naturalne przebiegi fizjologiczne czuwające ponad zdrowym wyglądem cery ulegają rozmaitym zakłóceniom – tkanka skórna zaczyna „niedomagać”, tak jak wiele innych organów wewnętrznych. Takie modyfikacje są w pełni przyrodnicze i trzeba się z nimi połączyć. Dodatkowym czynnikiem, jaki determinuje rozwój zmarszczek, są wahania pułapu hormonów płciowych przy organizmie kobiety, jaka przechodzi okres menopauzy. Brak stabilizacji przy wydzielaniu estrogenu wywołuje, że komórki skórne nie produkują wystarczających ilości kolagenu – włóknistego białka, odpowiedzialnego za elastyczność tkanki skórnej. Zaburzeniom ulegają również procesy regeneracyjne – nowe celi powstają coraz wolno i rzadziej, będą również słabiej odżywione – wraz z stażem ustaje stopniowo robienie nowych naczyń krwionośnych, spada również zgęszczenie tlenu w komórkach całego organizmu. Cera nie zawiera również pokazowej ilości innego białka strukturalnego – elastyny, a także substancji zwilżających, np. kwasu hialuronowego. Wszystko to powoduje, iż w niektórych obszarach staje się niewystarczająco napięta, co objawia się tworzeniem zmarszczek oraz uwidacznianiem linii mimicznych.

Co jeszcze przynosi szkody?
Niekorzystny wpływ dzięki skórę ma promieniowanie ultrafioletowe, które wydaje się przyczyną błędów przy replikacji materiału genetycznego, która jest początkowym krokiem tworzenia nowych komórek. Poza tym, szkodliwe funkcjonowanie wykazują również ogólnie występujące zanieczyszczenia powietrza, na przykład dym papierosowy lub kwasowe tlenki.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *